Erika Trotzig och Irene Trotzig – Byggnadsminne


9 – 31 maj 2026
ÖSKG/Tjörnedala konsthall


Vernissage lördag 9 maj kl. 13:00-16:00

Invigning och artist talk kl. 14:00


Byggnadsminne

En boplats för ihågkomna och glömda rum


”Rummet är ett tvivel: jag behöver ständigt betona det, namnge det, det är aldrig givet till mig, jag måste erövra det.”



–Georges Perec – Species of Spaces [En flora av rum]



Erika Trotzig och Irene Trotzig, systrar och konstnärer, verkar inom måleri respektive skulptur.

I den gemensamma utställningen Byggnadsminne rör de vid teman kring rum, minne och plats, närvarande såväl i arkitektoniska strukturer som i minnets och drömmens inre arkitektur. Här skymtar fragment, ruiner, ovissa platser, anade rörelser; en skapandeprocess där det kvarglömda och försökta föder fram uttrycket.



Byggnadsminne består av en samling nyskapade verk där systrarnas vägar möts och kommer i dialog, i sitt sökande. Från en grund av föränderliga minnesbilder, en gång delade interiörer och platser, vecklar utställningen ut sig—vidrör ett laddat fält mellan närvaro och frånvaro, det materialiserade och dess upplösning.

 

Erika Trotzig (född i Malmö) är en Londonbaserad konstnär verksam inom skulptur. Hon har ställt ut omfattande, både i Storbritannien och internationellt. 

Erika Trotzigs verk kretsar kring instabilitet, sårbarhet och det vacklande ögonblicket före sammanbrottet. Hon arbetar med medvetet icke-monumentala skulpturala objekt som undersöker mediets egna möjligheter och hur personliga erfarenheter kan ta form. Intresset för minnets politik och samspelet mellan individuell erinran och kollektiva narrativ löper genom hennes arbeten, liksom frågor om kroppars utsatthet, begär och maktstrukturer. Verken är humoristiska, oheroiska och absurda. Med drag av arkitektur framträder de som rumsdelare, hinder eller fragment. Ofta med en karaktär av det antropomorfa balanserar de mellan det mänskliga och det byggda och förmedlar en tragikomisk kamp för att hålla sig samman. 

Erika är utbildad på Central Saint Martins i London; med BA i Fashion (1998) MA i Fine Art (2020). 2023 tilldelades hon Gilbert Bayes Award för skulptur av Royal Society of Sculptors. 

 

Irene Trotzig föddes i franska Montmorency och levde sina första nio år i Villiers-le-Bel, en mindre stad strax norr om Paris. Mot slutet av sextiotalet flyttade familjen till Malmö och sedermera Lund. Irene har sedan 1980-talets slut, efter avslutad utbildning på Fria Målarskolan i Halmstad, verkat professionellt som konstnär. 

Irene Trotzig söker i sina målningar en poetisk precision; de är som små berättelser, vindlande mot sin kärna. Hon vandrar i landskapet – själens landskap såväl som den yttre värld där vi rör oss. Färger möts och bryts som ordens spel över själens osäkra vidder. Former och perspektiv skiftar. 
“Några korta ord från drömmen i närhet av förvandling.”/ “En stråle genom molnens gråsvarta ljus möter konturen och belyser klippans silverlika form. Som ett minne står jag själv i små ord som jag ristat på den vita duken, lämnar spår. I färgernas specifika ton bygger jag ett drömskt landskap.”

Irene har medverkat vid ett stort antal separata såväl som samlingsutställningar i svenska gallerier alltifrån Östersund och Hudiksvall i norr till Ystad (2001), Limhamn (2005/2017) och Tomelilla (2005) i söder, och Göteborg i väster (Galleri Kim Anstensen; 2026). Hon firade 2019 sitt tjugonde år som medverkande i ÖSKG:s Konstrunda. Internationellt har hon deltagit i samlingsutställningar och konstprojekt i Barcelona, Monaco, Sarajevo, New York (2010), Moskva (2011) och Berlin (2017).