Vernissage lördag 9 maj kl. 13:00-16:00

Invigning och artist talk kl. 14:00



I utställningen Reflectere fortsätter Anna Nordquist Andersson sin undersökning av hur mediala bilder formar, cirkulerar och rekontextualiseras i både personligt och kollektivt minne.

Utgångspunkten är en omfattande samling Life Magazine (1960–1979)—en period som starkt präglade fotojournalistikens visuella koder och roll i det globala mediesystemet. I kollageserien Textere skär hon ut delar, ofta klädesplagg, och sätter samman nya kompositioner som pendlar mellan igenkänning och fragmentisering. Verken inbjuder oss att förhålla oss till fragmenten, fylla hålrummen med egna associationer och reflektera över bildens roll i tider av snabba mediala omkastningar. Verken är varken förklarande eller slutna; de är öppna kretslopp av minne och tolkning där varje upprepning förändrar vad som kan skönjas.



I serien Translumen är ljus och tid utgångspunkten. Här har Nordquist Andersson använt sig av gamla svartvita fotopapper som hon har belyst med UV-ljus. Fotopapper som är uppåt 20 år gamla. Kemiska rester bildar ringar och auror som svävar kring de sammanfogade, utskurna bilderna. Fotogram av kläder, burna av osynliga kroppar. Textspalter och rubriker lyser igenom kollagen och bildar en slags undermening. Det man till slut har kvar av dessa utskurna delar är alla de ögonblick som inte var del av den faktiska upplevelsen. En sekvens av avbrott, hålrum och saknade delar. Verken handlar hur minnet påverkar vad som blir synligt för oss men också hur synen på fotografiet har förändrats i vår tid. Nordquist Andersson är intresserad av frågeställningar kring objektets existens som koncept även när det inte längre fysiskt existerar.




Anna Nordquist Andersson (f.1976) är utbildad på Konsthögskolan i Malmö (1997–2002). Hon har medverkat i ett stort antal utställningar både i Sverige och utomlands. Bl a: “Meningens förskjutning” på Kristianstad Konsthall (2024), ”Overlap” Galleri Format i Malmö (2023)”Transillumination” på Galleri Vasili Souza i Oslo (2021), Ayumi Gallery i Tokyo (2017), och Genomsyn på Marabouparken (2016). Hennes verk har även ställts ut på Trondheim Kunstmuseum (2013), Åbo konstmuseum (2012), Peter Lav Gallery i Köpenhamn (2012), Malmö konstmuseum (2008), samt Krannert Art Museum vid University of Illinois i Urbana-Champaign, USA (2007). År 2019 skapade hon verket Genomsyn, en konstnärlig gestaltning i nya Hjorthagshallen för Stockholm Konst. Hon är representerad på Skissernas Museum i Lund, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Konstmuseum, Ystad Konstmuseum, Statens Konstråd och Region Skåne. 
 
www.annanordquistandersson.se 
Instagram: @nordquistandersson